ОГЛАСИ

Обновено: Подгответе се за метеорски спектакл на небото, излезете надвор пред да изгрее месечината

Занимливости | Свет | 11.08.2017 07:00Посети : 6150

Метеорските дождови се најспектакуларни во август. Врвот тие ќе го доживеат на 11 и 12 август, кога на небото ќе може да се видат „ѕведзи“ што паѓаат, таканаречени Персеиди.Најдобро е појавата да се набљудува на места надвор од градовите каде е потемно. Треба да се гледа на североисток кон соѕвездието Персеј, советуваат астрономите.


Тие посочуваат дека овој метеорски дожд нема да биде перфектен како претходните кога можеа да се забележат и над 100 метеори на час, бидејќи месечината ќе изгрее и светлината ќе спречи да се видат повеќе метеори. Затоа најдобро е да се излезе на отворено пред да изгрее месечината кога ќе може да се видат и повеќе метеори. Потоа ќе може да се забележат само поголемите.


Метеорскиот дожд Персеиди се јавува кога Земјата минува низ орбитата на Свивт- Татловата комета, која нашата планета ја пресекува секоја година во август.

OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 361 гласови (39%)

Не - 74 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 482 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833