ОГЛАСИ

Потпишувал фактури за производи кои воопшто не се примале

Вести | Охрид | 13.09.2017 10:20Посети : 5734

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 31-годишно лице од Охрид и 30-годишно од Битола поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „затајување“ и „фалсификување или уништување на деловни книги“.Како што информираат од МВР, во периодот од 2016 година до март 2017 година пријавениот охриѓанец како лице вработено во кујна во ресторан по усна дозвола од неговата претпоставена ставал потпис на фактури за влез на стоки во ресторанот кои што ги доставувало лицето од Битола, вработено во Цермат-Битола, а при тоа робата воопшто не била примена во ресторанот.


За возврат од битолчанецот добивал одредена парична сума како награда, со што и двајцата се стекнале со противправна имотна корист и предизвикале материјална штета од 125.337 денари.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833