ОГЛАСИ

Убедлива победа за точка на мундијалските квалификации (видео)

Спорт | Македонија | 09.10.2017 23:13Посети : 866

Фудбалската репрезентација на Македонија со убедлива победа над Лихтештајн (4-0) во Струмица ја спушти завесата во квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија следната година.„Црвено жолтите“ на задоволство од струмичани одиграа одличен и ефикасен натпревар во кој постигнаа четири голови. Со трите бодови од овој меч Македонија нема да напредува на табелата, но се значајни поради рејтингот и атмосферата во репрезентацијата.


Гостите триесеттина минути оддоловеа од нападите на пулените од Игор Ангеловски. Во 33-та минута дефанзивецот Висар Муслиу после центаршутот на Езџан Алијоски биеше прецизно сог глава и го отвори резултатот. Две минути подоцна Александар Трајкоски го дуплираше водството по перфектната акција после одземена топка на противничката половина.Во второто полувреме намалија нападите на Македонија, но повторно нашите репрезентативци постигнаа два голови. Стрелецот на вториот погодок, Трајкоски продре по десната страна и нафрли на втора статива, таму Енис Барди од прва биеше во спротивниот агол за 3-0. Кам бек со погодок во македонскиот дрес и воопшто на фудбалски терени имаше Аријан Адеми, откако ја одлежа суспензија. Тој прифати една топка на средината од теренот и со соло продор стигна до противничкиот голман, кој немаше време, а ниту прилика да реагира.А репрезентација со три победи, две реми и пет порази и со вкупно 11 бодови мундијалските квалификации ги завршува на петтата позиција пред Лихтештајн, но после Израел и Албанија кои имаат бод односно два повеќе, а со надеж за подобро утре.Од групата директен пласман обезбеди Шпанија, додека Италија ќе игра бараж.


Мх.П.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1277 гласови (89%)

Не - 165 гласови (11%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833