ОГЛАСИ

ЦИА открила нови докази дека Хитлер по војната живеел во Јужна Америка

Занимливости | Свет | 01.11.2017 14:25Посети : 1124

Новооткриените документи на американската Централна разузнавачка агенција покажуваат дека Американците имале дојави дека лидерот на Третиот рајх, Адолф Хитлер, живеел во Јужна Америка во 1955. година, десет години откако, според официјалната верзија, извршил самоубиство. Имено, официјалните документи откриваат дека Филип Ситроен, поранешен “есесовец”, во 1954. година им кажал на шпионите дека редовно го гледа фирерот во Колумбија, и дека Хитлер работел за една бродска компанија пред да замине за Аргентина. Наводно живеел во градот Туња, северно од Богота.Како доказ, во извештајот била приложена и фотографија на Ситроен со Хитлер, кој тогаш бил во средните 50-ти години. Додека агентите мислеле дали да преземат некаква акција, Хитлер наводно во јануари 1955. година, заминал во Аргентина. За таа фотографија се знаело и се зборувало, но ЦИА дури сега за прв пат ја објавила.
Имено, документот кој го потпишал шефот на канцеларијата на ЦИА во Каракас, Дејвид Брикснор, бил пратен во 1955. година во Вашингтон, заедно со фотографијата на Ситроен. Во документот пишува дека фотографијата е направена “не многу одамна”.


Исто така, во документите пишува дека Ситроен стравувал дека соузниците повеќе нема да можат да му судат на Хитлер за воени злосторства, бидејќи од војната веќе минале десет години.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1157 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833