ОГЛАСИ

Оставка на Вентура, збогум за Буфон, Барзаљи, Киелини и Де Роси

Спорт | Свет | 14.11.2017 09:48Посети : 684

Неуспехот на „азурите“ во бараж двомечот со Шведска за пласман на Светското првенство во Русија ќе значи вртење на нов лист во репрезентацијата на Италија. Четирикрантниот светски шампион после 14 констатни учества на Мундијалите нема да биде дел од собирот на најдобрите фудбалери во светот.Селекторот Џампјеро Вентура си поднесе оставка веднаш после реваншот, додека со националниот дрес се збогуваа капитенот Џиџи Буфон, дефанзивците Андреа Барзаљи и Џорџо Киелини и предводникот на Рома, Даниеле де Роси.Од сите овие најголема трага остави Буфон кој на високо ниво бранеше од самото деби во италијанскиот дрес. Барзаљи и Де Роси беа дел од „златната“ репрезентација во 2006 година, додека неуморниот борец Киелини со својата борбеност беше пример за помладите генерации.Италијанските медиуми и фудбалските познавачи за нов селектор го посакуваа Карло Анчелоти, кој би имал ѓаволска тешка работа на клупата, бидејќи прво ќе треба да ја врати довербата и победничкиот менталитет, а потоа и Италија каде што припаѓа во самиот фудбалски крем.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1271 гласови (89%)

Не - 164 гласови (11%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833