ОГЛАСИ

Обновено:Сеад Кочан се изјасни за невин

Вести | Македонија | 14.11.2017 10:00Посети : 811

Бизнисменот Сеад Кочан и неговите двајца соработници не се чувствуваат виновни за тврдењето дека формирале конзоруциум, а потоа со лажни документи добиле тендер на ЕЛЕМ. Нивните бранители велат - немало повреди за Законот за јавните набавки. Адвокатот на третообвинетиот Сафет Ватиќ изјави дека неговиот клиент не бил играч од, како што рече, висок ков и немал капацитет за големи игри, па следствено на тоа бил неправедно обвинет.Мотивот на тројката, рече обвинителот, не бил чесно да добијат тендер и да го ископаат потребниот јаглен и јаловина, туку со невистинита документација погазувајќи ги правилата на конкуренцијата да ископаат 17 милиони евра, со единствена цел – нивно енормно богатење.

Откако се пожалија дека не ги примиле сите докази, одбаната побара посебно рочиште, на кое како што рече, ќе ги соочат аргументите околу доказите. Судот ова барање го одби, но овозможи сите докази коишто адвокатите не ги примиле, на рака да им бидат дадени во судницата.


OhridNews


МРТ

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 566 гласови (31%)

Не - 1268 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833