ОГЛАСИ

У21: Дебакл на младинците во Скопје (видео)

Спорт | Македонија | 14.11.2017 15:02Посети : 484

Македонската фудбалската репрезентација до 21 година претрпе убедлив пораз (4-0) на домашен терен од селекцијата на Австрија во квалификациите за пласман на Европското првенство. „Црвено жолтите“ комплетно потфрлија во дуелот со австријците кои со четирите упатени удари кон голот постигнаа четири голови. Репрезентативците на Австрија три од четирите голови ги реализираа во првото полувреме. Арнел Јакуповиќ во 12-та минута го отвори резултатот со одмерен удар од далечина. Во 26-та минута австријците ја дуплираа предноста со голот на Матија Хонсак. Десет минути пред крајот на првото полувреме Конрад Лајмер зголеми на 3-0.

Во вториот дел Јакуповиќ со вториот погодок на мечот донесе водство 4-0. Нашите репрезентативци во финишот имаа можност да постигнат почесен погодок и да го ублажата поразот, но Исени не реализираше удар од белата точка. 
Македонија со три порази во четири мечеви се наоѓа на последната позиција на табелата, додека Австрија со третиот триумф се доближи на бод од второпласираната Русија која има 10 поени.


Фото: Екипа.мк
OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1271 гласови (89%)

Не - 164 гласови (11%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833