ОГЛАСИ

Хамилтон: 2018 година болидите ќе се како автобуси

Спорт | Ф1 билтен | 14.11.2017 19:16Посети : 914

Актуелниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон загрижен е што следната година болидите ќе бидат потешки заради монтирање на HALO системот за заштита и дополнителните компононенти на моторот.Фактот во 2018 година дозволениот број на мотори од четири оваа година, се намалува на три, доведува кај многу возачи, вклучувајќи го и Хамилтон, до сомнеж дека промените ќе имаат негативна консеквенца во однос на атрактивноста на овој спорт.

- Не ја поддржувам идејата да бидеме ограничени на три погонски единици. За мене тоа е непотребно, затоа што овој спорт треба да има повеќе возбуда, а со оваа мерка бегаме од тоа. Болидот ќе биде тежок како автобус, од причина што ќе се додаде повеќе тежина, нешто слично како во NASCAR. Исто така кочењето ќе мора да биде значително подолго, тешко и на самиот лимит. Знам дека сето ова звучи негативно, но морам да сум искрен затоа и ние возачите и публиката сакаме да се забавуваме во овој спорт. – истакна Хамилтон.


ОhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1271 гласови (89%)

Не - 164 гласови (11%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833