ОГЛАСИ

Ангажманот на Ди Марија бил маркетинг потег на Манчестер Јунајтед

Спорт | Свет | 16.11.2017 17:22Посети : 652

Манчестер Јунајтед рекордниот трансфер на аргентинскиот репрезентативец Анхел ди Марија во 2014 година го направил исклучиво од маркетиншки цели, а не да биде конкурентен на екипите во Премиер лигата.Ваквите цели на „црвените ѓаволи“ ги наведува Дебора Гомез која беше преведувачка на во тоа време на Олд Трафорд. Таа тврди дека слушнала разговор помеѓу двајца високи функционери за Ди Марија пред да биде ангажиран од Реал Мадрид за 75 милиони евра.

- Имав можност повеќе пати да зборувам со него и секогаш ми велеше дека не е задоволен во клубот. Најголем негов проблем беше јазична бариера, потоа самиот тој разбра дека ангажиран беше за маркетинг и за продавање дресови, а не за да ја засили екипита. - изјавува Дебора Гомез.

Ди Марија на Олд Трафорд помина само една сезона одигрувајќи вкупно 32 натпревари на кои постигна 4 погодоци и 12 пати асистираше до соиграчите. Летото 2015 година се пресели во ПСЖ и се` уште е дел од тимот на „светците“.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 566 гласови (31%)

Не - 1268 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833