ОГЛАСИ

Водата од Билјанини извори небезбедна за пиење

Вести | Охрид | 07.12.2017 14:49Посети : 1920

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека наодите од последната физичко-хемиска и микробиолошка анализа на водата од изворот-Билјанини извори покажуваат дека водата содржи патогени бактерии. Тоа значи, дека согласно Правилникот за безбедност на вода, водата е микробиолошки неисправна и не е здравствено безбедна за пиење.Од центарот информираат и за водата за пиење во Струга. Потенцираат дека состојбата со водата за пиење од Градскиот водовод во Струга и селата приклучени на градски водовод е нормализирана, односно, денешните наоди од физичко-хемиска и микробиолошка анализа на водата за пиење покажале дека водата е здравствено безбедна за пиење. Наодите се доставени до соодветните инспекциски служби за натамошно постапување.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 566 гласови (31%)

Не - 1268 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833