ОГЛАСИ

СП: Данска го осиромаши Мундијалот

Спорт | Свет | 10.12.2017 22:05Посети : 677

Репрезентацијата на Данска му нанесе тежок удар на Мундијалот во Германија, откако во една од осминафиналните пресметки го победи и елиминираше домаќинот од понатамошните мечеви совладувајќи го со 21-17 (11-7).Данките предводени од добрата игра во одбрана подобро го отворија мечот и поведоа со 2-3 голови разлика. Германките дадоа се од себе, но до крајот на првиот дел не успеаја да најдат начин да ја пробијат данската одбрана и на одмор заминаа со минус четири (11-7)

Второто полувреме понуди изедначена игра, а таквиот развој на настаните одеше во прилот на данските ракометарки. Германија најмногу спушти до три голови негатива и тоа во финишот, но данките не дозволија пресврт и го спроведоа во мирен финиш натпреварот.

Данска во 1/4 финалето силите ќе ги одмери со Шведска која лесно и убедливо славеше против Словенија 33-21.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833