ОГЛАСИ

Ф1: Рено најавува офанзива

Спорт | Ф1 билтен | 16.12.2017 12:09Посети : 349

Од тимо на Рено најавуваат за следната година дека издржливоста на моторот ќе биде една од главните цели. Во 2017 година Ред Бул забележа три победи со агрегатите на Рено, но француските мотори на крајот на сезоната имаа проблеми со издржливоста. Од следната година моторите на Рено „влегуваат“ во шасијата на Мекларен, а со тоа ќе имаат два големи тима истовремено, кои ќе бараат високи перформанси.


- Издржливоста мора да биде на прво место затоа што тоа е основа за надоградување на другите перформанси што се бараат од еден мотор. Но сето тоа мора да се вградува и да се работи постепено. “Агресивноста“ во развивање на еден мотор може да донесе големи проблеми во однос на перформансите, а пред се може да се залута во решавањето на евентуалните проблеми. Затоа мора плански да се поминат што повеќе километри. Ако сето ова од на хартија го пренесеме на патека ќе можеме да му конкурираме на Мерцедес. – изјави шефот на Рено, Цирил Абитебул.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 92 гласови (30%)

Не - 215 гласови (70%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833