ОГЛАСИ

Дерби за паметење на Емирати (видео)

Спорт | Свет | 03.01.2018 22:46Посети : 528

Без победник (2-2) заврши градската пресметка помеѓу Арсенал и Челси на Емирати во последниот натпревар од 22-та рунда во Премиер лигата. Двете екипи одиграа дерби за паметење во кои постигнаа по два голови, а шанси имаа за уште неколку. Првиот дел помина без голови, но изгледни прилики, а сите возбудувања околу головите се случуваа во второто полувреме. Резултатот го отвори Џек Вилшер во 65-та минута, две минути подоцна Еден Хазард израмни од пенал. Во последните пет минути Челси влезе со водство, откако погоди Марк Алонсо. Среќата им се насмевна на „топчиите“ во судиското продолжение и со голот на Хектор Белерин изедначија и избегнаа пораз пред своите гледачи.


Во последната минута од мечот Мората имаше „очи во очи“ ситуација со Чех кој успеа да ја одбрани, а одбиената топка се одби до Запакоста кој шутираше и ја погоди гредата. 


Челси ја изгуби втората позиција на табелата, додека Арсенал има пет бодови негатива од Ливерпул кој се наоѓа на четвртото место на табелата.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 36 гласови (19%)

Полуфинале - 96 гласови (50%)

Финале - 59 гласови (31%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833