ОГЛАСИ

Лука Модриќ за милион евра се договори со шпанските обвинители

Спорт | Свет | 11.01.2018 10:17Посети : 385

Капитенот на Хрватска и членот на Реал Мадрид, Лука Модриќ избегна судење и евентуална затворска и парична казна, откако се договори со шпанските обвинители околу затајувањето и неплаќањето на данок во Шпанија.



Модриќ со шпанскиот суд најде заеднички јазик и ги плати потребните милион евра за прекинувањето на постапката која судот ја водеше три години против него.

Хрватот во 2012 година кога се пресели од Тотенхем во Реал Мадрид со својата сопруга отворил фирма во Луксембург која ги имала сите права на името на Модриќ. Во 2013 и 2014 преку фирмата успеал да сокрие дел од заработените пари и избегнал плаќање на данок во Шпанија.

Во Реал Мадрид уште неколку фудбалери се обвинети за неплаќање на данок помеѓу нив се Марсело, Кристијано Роналдо, Карим Бензема.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833