ОГЛАСИ

Нов пех за Црна Гора пред почетокот на ЕП

Спорт | Свет | 11.01.2018 10:20Посети : 432

Ракометната репрезентација на Црна Гора без двајцата најдобри во тимот ќе настапи на Европското првенство во Хрватска, откако по Вуко Борозан се повреди и голманот Небојша Симиќ.Голманот на Мелсунген се повредил на загревањето пред тренингот. Тој го повредил листот на ногата и веројатно ќе треба да мирува неколку недели.

Црногорците се уште официјално не потврдиле дали Симиќ ќе биде дел од репрезентацијата на Европското првенство, но според тамошните медиуми минорни се шансите нешто да се пормени во лекарските наоди.

Ова е голем удар за Црна Гора која уште пред почеткот на подготвките остана без својот најдобра играч и стрелец Вуко Борозан.

Црногорците првиот меч на првенството ќе го одиграат в сабота против Германија, потоа во второт коло за противник ќе ја имаат Македонија (15 јануари), а два дена подоцна во последната рунда во Ц-групата ќе се сретнат со Словенија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 92 гласови (30%)

Не - 215 гласови (70%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833