ОГЛАСИ

Обновено: Охриѓанецот Александар Николоски потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, Кирил Пецаков и Трајко Славески членови на ИК

Вести | Македонија | 12.01.2018 21:19Посети : 2384

Долгогодишниот член на највисоките партиски структури и пратеник од Охрид Александар Николовски е избран за потпретседател на опозициската ВМРО ДПМНЕ. На седницата на Централниот  комитет на партијата за потпретседатели уште беа избрани и ексминистерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и Митко Јанчев. Нов генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ ќе биде Игор Јанушев.Како што јавуваат медиумите во Скопје, на вечерашната седница Централниот комитет на партијата избран е нов состав на Извршниот комитет во кој ќе членуваат уште двајца охриѓани Трајко Славески и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Охрид Кирил Пецаков. Покрај нив членови во ИК уште се и претседателот Христијан Мицкоски, генералниот секретар, тројцата потпретседатели, како и  Силвана Ангелеска, Димитар Димовски, Дафина Стојаноска, Игор Божиновски, Цветан Трипуновски, Костадин Богданов, Ане Лашкоска, Бајрам Требишки, Владимир Неловски и Даниела Рангелова. 


Пратениците Илија Димовски, Антонијо Милошоски, како и поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кои се спротивставија на изборот на Христијан Мицкоски за нов партиски лидер, не се повеќе дел од највисокото партиско раководство на ВМРО ДПМНЕ.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2075 гласови (88%)

Не - 292 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833