ОГЛАСИ

„Facebook“ подготвува измени, поголем фокус на комуникацијата помеѓу пријателите, помалку простор за брендовите и вестите

Занимливости | Свет | 13.01.2018 07:00Посети : 1076

Првиот човек на Фејсбук Марк Цукерберг најави дека социјалната мрежаво 2018 година ќе воведе промени и повеќе ќе се фокусира на интеракцијата помеѓу пријателите, за сметка на објавите на брендовите и вестите.


Овие планови компанијата ги најави уште минатата година како дел од најавената борба против лажните вести. Според најавите Фејсбук ќе изврши промени во алгоритмите на својата платформа, така што во прв план ќе бидат објавите на индивидуалните лица и нивната комуникација со пријателите, додека објавите на брендовите и издавачките куќи ќе бидат во втор план, се разбира доколку истите не платат пари со што нивните информации ќе бидат пласирани кон повеќе корисници.


Голем број компании својата работа ја темелат на објавите на Фејсбук, така што веднаш почнаа критики дека зад промените кои ги најави најпосетуваната социјална мрежа со околу две милијарди корисници, всушност се кријат намери за поголема заработувачка преку таканаречените платени објави.


Како ќе изгледа Фејсбук со најавените промени во 2018 година останува да се види.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833