ОГЛАСИ

Осуммина мртви и над 50 повредени при пожар во зграда во Португалија

Вести | Свет | 14.01.2018 10:27Посети : 443

Во пожар кој во саботата навечер зафатил еден кат од зграда во центарот на португалскиот град Тондела, околу 250 километри северно од Лисабон, загинаа осум лица, а педесетина беа повредени, објавија локалните власти.„Во зградата се одржувал турнир во популарната португалска игра со карти ‘суеци’ на кој учествувале седумдесетина лица. Пожарот избил во просторија во повисоките катови на зградата, а причината била експлозија на печка на дрва“, изјавил началникот за цивилна заштита Пауло Сантос.
Иако пожарникарите пристигнале многу брзо, а пожарот бил изгаснат за еден час, при неговото избувнување во повеќекатницата настанала паника, која според очевидци траела од пет до шест минути.

Градоначалникот на Тондела, Хосе Антонио Хесус, ја нарече несреќата катастрофална.

Во гасењето на огнот и спасувањето учествувале повеќе од 170 пожарникари и три хеликоптери со кои повредените биле транспортирани во блиската болница.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 30 гласови (29%)

0д 4-6 - 73 гласови (71%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833