ОГЛАСИ

ЕП: Германија во финишот ја „скрши“ Чешка

Спорт | Свет | 19.01.2018 19:58Посети : 419

Бранителот на трофејот на Европското првенство во Хрватска, Германија со триумф над Чешка 22-19 (9-10) ја отвори главната фаза во втората група.Чесите можат да жалат за изгубениот натпревар и двата бодови, бидејќи во текот на целиот меч беа рамноправен противник, а во 50-та минута имаа водство од два погодоци (18-16).

Германците со серија 6-0 во последните десет минути го свртеа резултатот (22-18) и дојдоа до конечен триумф (22-19) кој им донесе четвртиот бод на табелата во главната фаза, додека Чешка останува на двата од прелиминарната рунда.

Голманскиот тандем на Германија, Волф-Хајнветер забележа 13 одбрани, а голгетерски брилираше Фет кој постигна осум голови. Кај чесите се истакнаа Чип со шест голови и Мрква кој зад своето име запиша 12 одбрани.

Германија во втората рунда ќе се сретне со Данска, а Чешка ќе се судри со Македонија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833