ОГЛАСИ

Морињата на Сатурновата месечина Титан имаат една клучна заедничка карактеристика со океаните на Земјата

Занимливости | Свет | 22.01.2018 22:56Посети : 1081

Според еден научен труд објавен во „Geophysical Research Letter“, океаните на Сатурновата месечина Титан се наоѓаат на просечна надморска височина, слично како нивоата на морињата и океаните на Земјата. Ова откритие е значајно затоа што Титан е единствениот друг свет за кој научниците со сигурност знаат дека има стабилна течност на својата површина.Големата разлика, се разбира е тоа што океаните на Титан се составени од јагленоводороди, прекриени со мраз и цврст слој од органски материи.


НАСА објаснува:
- Студијата сугерира дека надморската височина е важна затоа што водените басени на Титан најверојатно се подземно поврзани слично како на Земјата. Јаглероводородите течат под површината на Титан исто како подземните води на Земјата, низ пукнатините во карпите и подземните канали, со што басените комуницираат и имаат сличен водостој, кој како последица на гравитацијата е константен.


А.М.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833