ОГЛАСИ

ОУ „Григор Прличев“–дел од програмата „Училишта од 21-от век“

Вести | Охрид | 25.01.2018 10:03Посети : 926

Во согласност со промените на образовните практики на национално ниво, како и развојот на нови едукативни стандарди, Британскиот совет создаде програма за поддршка на основните училишта во регионот, како би им претставиле нови иновативни наставни методи и начини за подобрување на дигиталните вештини на младите. Програмата се реализира во согласност со актуелниот наставен план и програма и ќе им овозможи на учениците да се стекнат со дигитални вештини, вештини за изнаоѓање решенија и вештини за критичко размислување кои се потребни за успешна кариера на работното место или за продолжување со наобразбата. Со оваа програма се опфатени основни училишта од Западниот Балкан, ставајќи акцент на учениците на возраст од 10 до 14 години.Во соработка со Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образованието, во програмата се вклучени 10 училишта од Република Македонија со цел да им се овозможи на училиштата пристап до обуки, опрема, материјали и можност за поврзување со други училишта и клучни партнери од Западниот Балкан и Велика Британија. Основното училиште „Григор Прличев“ од Охрид е едно од училиштата кое ги задоволи критериумите на Британскиот совет за за да биде дел од програмата „Училишта од 21-от век“.  


Веднаш по селекцијата беше организирана обука за тоа како да се воведат  двете основни вештини (Критичко размислување и решавање на проблеми и Дигитални вештини) во образовниот процес на учениците. Исто така, селектираните училишта добија 30 микро:бит уреди и обука за нивно користење во процесот на образување. На овие обуки од училиштето „Григор Прличев“ од Охрид учествуваа наставниците: Марина Танасоска, Лилјана Фанкоска, Цветанка Ристеска и Александар Ангелевски.


Процесот ќе ја поттикне реализацијата на програмирањето во секое училиште-учесник, ќе овозможи пристап до ресурси подготвени од страна на програмските партнери, како и вмрежување на училиштата на државно и регионално ниво. Со ова, на училиштата ќе им се даде можност да дадат и свој придонес кон програмата „Нови технологии во образованието“ која ќе се одржи од 7 до 9 јуни 2018 година, но и да учествуваат во натпреварот „Училишта од 21 век“ преку демонстрирање на ефективна имплементација на програмата.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833