ОГЛАСИ

Јужна Кореја: Изгоре болница, настрада 41 лице

Вести | Свет | 26.01.2018 09:43Посети : 372

Најмалку 41 лице загина во пожар што изби во болница за постари лица во Јужна Кореја. Според последните информации, повредени се повеќе од 80 луѓе, од кои 13 во критична состоба, што укажува на тоа дека бројот на смртни случаи би можел дополнително да порасне.Пожарот избувнал во 07.30 часот по локално време, на првиот кат од шесткатна зграда, при што најголем број лица загинале на првиот и вториот кат. Во зградата во моментот на несреќата престојувале 200 лица.Ова е пожар со најголем број жртви во последната деценија во Јужна Кореја.

Причините за избувнувањето на огнот сѐ уште не се познати.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833