ОГЛАСИ

Протести на движењето #НиеСмеМакедонија викендов во повеќе земји

Вести | Свет | 27.01.2018 11:42Посети : 675

Под мото #НиеСмеМакедонија Македонците во светот за викендов најавија протести за заштита на македонскиот идентитет, јазик и име, како и за унитарноста на Република Македонија.Движењето #НиеСмеМакедонија бара од Владата на Република Македонија веднаш да прекине секакви разговори за нашето единствено уставно име што ги води со Грција, и укинување на секоја можна понатамошна процедура на противуставниот закон за употреба на јазиците во Собранието по ветото на Претседателот Иванов.По Вашингтон, Њу Јорк, и Норвешка, протести вчера имаше во Израел и Нов Зеланд. Денеска ќе се оддржат протести во Асти, Италија, Женева, Швајцарија, Париз, Франција, Берлин, Германија, и Лондон, Велика Британија, а утре во Малта.


 OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833