ОГЛАСИ

Турција во бомбардирањето уништила храм стар 3.000 години во Сирија

Вести | Свет | 29.01.2018 09:43Посети : 598

Храм на северот на Сирија, стар 3.000 години е оштетен во текот на турското бомбардирање на Курдите, соопшти опозициската Сириска опсерваторија за човекови права, а еден археолог рекол дека оваа катастрофа е слична на оштетувањето на остатоците од древниот град Палмира. Археолошкиот локалитет Аин Дара од арамејската ера (1.300-700 година пред новата ера) се наоѓа во енклавата Африн која повеќе една од една недела е мета на турската воена офанзива.Опсерваторијата навела дека во нападот во петокот се оштетени 60 отсто од локалитетот кој се простира на 50 хектари и е откриен во 1982 година. „Три илјади години стара цивилизација е уништена во еден напад“, рекол генералниот директор на Антиквитети и музеи на Сирија, Мамун Абделкарим.


Тој го споредил уништувањето на храмот со акцијата на џихадистите на Исламска држава кои во 2015 година го уништија тоа што остнало од древниот град Палмира.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1395 гласови (88%)

Не - 188 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833