ОГЛАСИ

Вечерва супер сина крвава месечина

Вести | Свет | 31.01.2018 16:35Посети : 1732

Вечерва, 31-ви јануари, на небото ќе може да се проследи редок настан што се случува еднаш во 150 години. Ќе се спојат три необични лунарни појави: супер-Месечината, сината Месечина и целосното помрачување на Месечината.  За жал, Европа па така и Македонија, не се меѓу местата од кои овој редок астрономски настан ќе биде видлив. Во него ќе може да уживаат жителите на Северна Америка, Азија, на Блискиот исток, во Русија и во Австралија.Сината Месечина е втората полна Месечина во еден календарски месец. Појавата типично се јавува на секои две години и осум месеци.
 
Супер-Месечината се јавува кога Месечината е најблиску до Земјата во својата орбита. Во таа точка, наречена перигеј, Месечината изгледа 14 отсто поголема и 30 отсто посјајна.
 
Овие два феномена не се толку ретки, но во комбинација со истовремено помрачување на Месечината, ретко се случуваат. Во текот на помрачувањето Месечината ќе се лизне во сенката на Земјата и белиот диск постепено ќе се претвори во портокалов или црвен. Така „сината“ Месечина ќе стане „крвава“.
 
Израмувањето на Сонцето, Месечината и Земјата ќе трае еден час и 16 минути. Во западниот дел на САД и Канада ќе биде видливо пред мугрите, а на Блискиот исток, во источна Русија, во Австралија и на Нов Зеланд навечер, кога Месечината изгрева. Наспроти помрачувањето на Сонцето, месечевото помрачување може да се набљудува со голо око.
 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833