ОГЛАСИ

Се самоуби најстариот син на Фидел Кастро

Вести | Свет | 02.02.2018 10:01Посети : 704

Фидел Кастро Дијаз-Баларт, најстариот син на починатиот кубански претседател, Фидел Кастро, си го одзел животот во четвртокот на 68-годишна возраст, пренесоа светските агенции.„Докторот за наука Фидел Кастро Дијаз-Баларт, кој поради тешка депресија со месеци беше под лекарски надзор, денес, први февруари наутро, си го одзеде животот “, напиша официјалното списание „Гранма“.


Кастро помладиот, кој поради големата сличност со својот татко го доби прекарот Фиделито, бил примен во болница поради депресија, а потоа лечењето го продолжил надвор од болница. Студирал нуклеарна физика во поранешниот Советски Сојуз, а во моментот на смртта работел како научен советник во Кубанскиот Државен Совет и како претседател на Кубанската Научна Академија.

Неговиот татко, кој за време на Студената војна изгради комунистичка држава на прагот на САД, почина пред повеќе од една година, на 26 ноември 2016-та година, на возраст од 90 години.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1240 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833