ОГЛАСИ

Судир меѓу демонстрантите и контрадемонстрантите на протестите во Атина

Вести | Македонија | 04.02.2018 16:13Посети : 1376

Демонстрантите ривали се судрија денеска во центарот на Атина за време на големиот протест на плоштадот Синтагма против користењето на името „Македонија“ од страна на нашата држава, јавува Греек репортер. Според извештаите, полицијата користела солзавец за да ги раздвои групите на демонстранти.За време на големиот националистички протест, истовремено се одржува и контра-протест поддржан од левичарски и анархистички здруженија и групи, кој е оддалечен нешто повеќе од еден километар од главниот настан.


На протестот на Синтагма кој се одржува под мотото „Македонија е грчка“ денеска со кран беше подигнато и огромно грчко знаме. Според изјавите на организаторите за грчките медиуми, тие очекуваат на денешниот собир дека ќе има околу еден милион граѓани. Според нив, протестот ги надминува политичките партии и неговата порака е патриотска и непартиска. Тврдат дека протестот е финансиран од „македонски организации во Грција и надвор од неа, особено од САД“.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833