ОГЛАСИ

Висок водостој на реките и излевања во Охридско, Кичевско и Тетовско

Вести | Охрид | 04.02.2018 23:47Посети : 1448

Како последица на заменото дејство на врнежите и топењето на снегот особени покачувања на водостоите се јавија во сливовите на реките Треска, Радика, Варда р(горен тек), Црн Дрим, Црна Река (горен тек). Во посочените сливови имаше појава на излевања (Тетовско, Кичевско, Охридско). Големи излевања и поројни поплави има во кичевскиот регион и по течението на р.Треска, полошкиот регион и притоките на р.Вардар, информира Министерството за зејоделство, шумарство и водостопанство.Со престанување на врнежите притисокот врз реките и суводолиците се намалува, но се' уште се бележат релативно високи водостои и локални излевања на реките Треска, Вардар.


Новите податоци покажуваат намалување на водостоите во погорните делови од сливовите, и тоа на реките Радика, Сатеска, Голема Река, Пена а од 17 часот има информација и за постепено намалување на водостојот на р.Треска кај Македонски Брод (од 300 на 285 цм), р.Вардар кај Јегуновце (од 198 на 195) и Радуша (од 198 на 196). Сепак поради високите водостои и понатака препорачуваме внимателно движење покрај водотеците и суводолиците, предупредуваат надлежните служби.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833