ОГЛАСИ

60 години од трагедијата на „бебињата“ на Мет Бејзби

Спорт | Свет | 06.02.2018 13:53Посети : 406

На денешен ден пред 60 години во Белград, Србија се одигра 1/4 финалниот меч во Купот на шампиони меѓу Црвена Ѕвезда и Манчестер Јунајтед, кој заврши без победник 3-3. Тој натпревар беше последен за осум фудбалери на Манчестер Јунајтед откако нивниот авион ден подоцна се сруши на аеродромот во Минхен. Покрај фудбалерите животот го загубија уште 15 членови на екипажот.Генерацијата на менаџерот Сер Мет Бејзби го надимакот „бебиња“, бидејќи просекот на екипата изнесуваше 22 години. Несреќата на „бебињата“ ја зави во црно цела Европа по трагедијата која го снајде најпопуларниот клуб во Англија.

Манчестер Јунајтед предводен од Бејзби го преброди трагичниот настан во Минхен и во 1966 година за прв пат ја покори Европа, а денес е еден од најдобрите клубови во светот.Секоја година овој датум се одбележува на Олд Трафорд. Навивачите доаѓаат на стадионот каде што положуваат цвеќиња, а делегација од англискиот клуб пред некоја година го посети местото каде што се случи авионската несреќа.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1407 гласови (88%)

Не - 194 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833