ОГЛАСИ

Се бараат исчезнати по земјотресот во Тајван, тлото сѐ уште се тресе

Вести | Свет | 07.02.2018 10:31Посети : 927

Во силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што го погоди Тајван загинаа најмалку четири лица, а спасувачите трагаат по 145 исчезнати. Според информации на локалните медиуми, подрачјето било погодено од низа последоватени потреси.Во Хуалијен, што се наоѓа на 180 километри од главиот град Тајпеј, живеат околу 100.000 лица. Улиците се уништени, а 40.000 домови останаа без вода и околу 1.900 без струја.


Островот Тајван се наоѓа во близина на место каде што се раздвојуваат две тектонски плочи и поради тоа честопати е на удар на земјотреси. Пред две години, земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер погоди комплекс станови на југот на Тајван, пришто загинаа 115 лица.


OhridNews
Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833