ОГЛАСИ

АБА: Динамик ги однесе бодовите од Охрид

Спорт | Охрид | 07.02.2018 18:41Посети : 445

Кошаркарите на Динамик Вип Пеј го освоија целиот плен во „Билјанини Извори“ победувајќи го АВ Охрид со 106-90 (27-24, 30-18, 20-25, 29-23) во 17-та рунда од јадранската Втора АБА лига.Клучната предност за третата победа на гостински терен сезонава српските кошаркари ја направија во втората половина од втората четвртина кога го скршија отпорот на „галебите“ и создадоа двоцифрена предност на семафорот за +15 (42-57) на полувремето. Претходно, домаќините одиграа добра прва четвртина во која имаа водство, но на крајот ја завршија со негатива од три поени (24-27).Најголемата негатива 22 поени (66-44) на стартот од третата четвртина ги отрезна охридските кошаркари кои со две мини серии стигнаа најпрво до десет, а потоа до осум поени негатива (65-77). Гостите во последните десет минути со агресивна игра во одбрана и ефикасна во напад не дозволија поматување на сметките и дојдоа до заслужен вкупно осми триумф сезонава. Охриѓани новиот пораз ги зацврсти на дното со надеж дека до крајот на сезоната ќе се изборат за победа.Поентерски во тимот на Динамик се истакна Александар Тодоровиќ со 22 поени, а кај охриѓани најефикасен заврши Мартин Јунаковиќ со 25 кошеви.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833