ОГЛАСИ

Водата од селските водоводи повторно неисправна

Вести | Охрид | 09.02.2018 13:39Посети : 1451

Најновите извршени анализи на водата за пиење во охридските села повторно укажуваат на низа проблеми и нејзина неисправност. Според добиените резултати, водата за пиење во селата Завој и Свињишта микробиолошки е неисправна, а во селата Куратица, Косел и Опеница не е хлорирана.Последните резултати само ја потврдуваат неопходноста од итно решавање на проблемот со селските водоводи, на што постојано укажуваат инспекциските служби и од Центарот за јавно здравје.


Кон крајот на минатата година, од страна на Центарот за јавно здравје беше подготвена иницијатива која се однесува на стопанисувањето со селските водоводи, бидејќи години наназад голем број села се уште немаат дезинфекционо средство, односно водата која се користи за пиење од селските водоводи не е безбедна.Основниот проблем е што месните заедници во селата не располагаат со средства, немаат жиро сметка, ниту можност да наплаќаат за услуга за испорака на вода за пиење и опслужување со водоводот. Со тоа немаат средства да набават хлор за пречистување на водата. Иницијативата се однесува на решавање на овие проблеми.


Иницијативата на Центарот за јавно здравје беше доставена до локалните самоуправи на Охрид, Дебар, Дебрца, Струга, Вевчани и Центар Жупа.


Т.К.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833