ОГЛАСИ

Охрид без поголеми проблеми, Дебрца и понатаму без струја, Струга и без струја и без вода

Вести | Охрид | 14.02.2018 11:17Посети : 2549

Состојбата со патиштата и снабдувањето со струја во општина Охрид се нормализира, со исклучок на повремени прекини на снабдувањето со електрична енергија. Екипите на ЕВН Македонија се на терен и ги санираат дефектите кои настанаа по обилните врнежи од снег. Локалните патишта речиси сите се проодни, информираат од Центарот за управување со кризи.Општина Дебрца се уште нема струја, се работи на отстранување на дефектите и како што ќе се санираат така снабдувањето со електрична енергија ќе се нормализира. Прекин во водоснабдувањето има во дел од селата во општината. Непроодни се мал дел од патишта кои водат до места кои се на повисока надморска височина.


Состојбата во општина Струга е потешка. Поради поголем дефект, струја нема во делови од градот и во речиси сите села во општината. Во прекин е и снабдувањето со вода за пиење. Патиштата до поголем број села се неисчистени и непроодни.


Надлежните изразуваат надеж дека до пладне ќе се санираат сите проблеми затоа што и временските услови се подобри споредено со вчерашниот ден.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833