ОГЛАСИ

Ф1: Ботас тестираше со HALO

Спорт | Ф1 билтен | 19.02.2018 14:02Посети : 243

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас веќе тестираше болид во кој е вградена и HALO заштитата, а следната недела почнуваат и првите официјални тестови на болидите кои ќе мораат сите да ја имаат оваа новина. Ботас ги изкажа своите импресии околу овај нов заштитен дел на болидите.- Во симулатор ја одработив првата сесија со HALO заштитата и морам да кажам дека за време на “тркањето“ не го ни приметував и воопшти не ми сметаше. Искрено треба малку време да се навикне возачот но после тоа воопшти не го ни приметувате дека е пред вас. Ова е нешто ново за сите нас како и за гледачите и се сложувам дека со овај систем болидите не се толку убави како без него. Нагласувам дека треба малку време за навикнување на новината но исто така дека оваа направа е многу корисна за возачите во смисла на заштитата на нашите животи. - изјави Ботас.

Додавањето на HALO заштитниот систем првично не беше примен со воодушевеност со образложение дека болидите ја губат својата атрактивност. Исто така од оваа сезона на стартот ќе ги нема „грид-девојките“ кои долги години беа заштитен знак на Ф1.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833