ОГЛАСИ

Вештачката интелегенција би можела да падне во погрешни раце, предупредуваат експерти

Занимливости | Свет | 21.02.2018 12:00Посети : 297

Брзиот развој на вештачката интелегенција ја зголемува опасноста од негова злоупотреба од страна на држави, криминалци или терористи за загрозување на светскиот мир, се оценува во извештај изработен од 26 експерти за кибернетика и кибер безбедност, пренесува МИА.Авторите на извештајот, меѓу кои и експерти од Кембриџ, Оксфорд, Јеил и невладини организации, ги повикуваат владите и сите заинтересирани страни да ги спречат заканите поврзани со вештачката интелегенција.

- Злонамерната употреба на вештачката интелегенција создава непосредна закана за дигиталната, физичката и политичката безбедност, бидејќи овозможува обемни, прецизно насочени и високоефикасни напади, се наведува во извештајот.

Авторите на студијата наведуваат сценарија, кои според нив, би можеле да станат реални во следните пет години.

Според нив, терористи би моеле да извршат кибер напади со кои би преземле контрола над возила со автономен погон или над дронови во комерцијална употреба, по што би ги искористиле како оружје за терористички напад.


OhridNews


 


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833