ОГЛАСИ

Продолжува неконтролираниот излов на загрозениот ендемски вид риба од Охридското Езеро

Вести | Охрид | 22.02.2018 14:35Посети : 2304

Обемот на улов на охридска пастрмка на албанската страна од Охридското Езеро е зголемен, истакна министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николоски, одговарајќи на  прашање на пратеникот Томислав Тунтев, кој побара  информации, за како што рече, уништувањето на ендемските видови во Охридското езеро со бесправно ловење и несоодветно порибување. 


- Нашите информации говорат за зголемување на обемот на улов којшто е од страна на Република Албанија на делот од Охридското Езеро од република Албанија и затоа може да ја пратиме пораката дека заеднички и со Инспекторатот и со МВР, Министерството ќе ги преземе искоординирано сите активности заради утврдување на точната фактичка состојба. - рече Николовски.Во врска со уловот на македонска страна од Охридското Езеро, каде стопанисува концесионер, министерот Николовски информира дека до овој момент не е надмината количината пропишана со концесискиот договор. Тој истакна дека е отпочната постапката за доделување нова концесија во следните шест годинии и дека процесот се одвива внимателно, со вклученост на граѓанскиот сектор со цел да се обезбеди што поголема заштита на рибниот фонд на Охридското Езеро.


Kонцесионерот со Охридското Езеро „Пастрмка 2012“, во март минатата година, побара државата во наредните десет години да воведе целосна забрана за лов на охридска пастрмка, истакнувајќи дека тоа е единствениот начин заедно со добра физичка заштита овој загрозен ендемски вид риба повторно да се врати во езерото. Барањето било испратено до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. 


- Доколку се сложи и Албанија да даде таква забрана се надеваме дека пастрмката ќе се врати. На нас ни беше дозволено голема количина да ловиме пастрмка, некаде околу 30-40 тони, а ние не фативме ниту 300 килограми и избегнуваме да ја ловиме оваа риба. – рекоа тогаш од „Пастрмка 2012“.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833