ОГЛАСИ

Ф1: Реакциите за HALO заштитниот систем не стивнуваат

Спорт | Ф1 билтен | 26.02.2018 10:03Посети : 318

Во изминатите неколку денови се слушаа разни коментари за новиот систем за заштита на главата на возачите HALO. Тото Фолв изјави дека би сакал да земе секира и да го искрши целиот дел дека според него не само што ги грди болидите туку и им смета на возачите.Сепак Фернандо Алонско изјави дека би можело можда подобро да се дизајнира но бидејќи се работи за заштита на возачите не би коментирал повеќе и рече: „Едноставно мораме да се навикнеме и ние возачите и публиката“ 


Слично размислува и Даниел Рикардо: „Мислам дека се ќе е во ред. Немојте да ме сватите погрешно, лично мене овај дел не ми смета. Сите ќе го занемарат изгледот кога ќе почне првеството и кога ќе навикнеме да го гледаме постојано. Сетете се на 2009 година кога тимот “Браун“ го освои првенството кога болидите беа драстично изменети во својот изглед. И тогаш сите бевме скептични но се навикнавме и возевме“.Прв од возачите што го возеше својот болит со HALO системот беше Ботас преку чие возење можеме да го видиме и тоа он борд, односно како гледаше тој кога прв пат возеше со овој систем.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833