ОГЛАСИ

Отежнат сообраќајот во Струга и струшко, се прават напори да се пробијат патиштата

Вести | Охрид | 26.02.2018 16:43Посети : 1756

По обилните врнежи, снежната покривка во општина Струга е висока, коловозите се под снег што го отежнува одвивањето на сообраќајот.Надлежните велат дека улиците во градот се чистат со механизација и дека екипи од јавното комунално претпријатие рачно ја чистат чаршијата и тротоарите во центарот.Сепак граѓаните реагираат дека и овој пат снегот ги изненади надлежните и дека улите и тротоарите во градот не се соодбетно исчистени, што го отежнува секојдневното живеење.
Се прават напори да се пробијат сите патишта кон селата во струшко, a pоради обилните врнежи од снег во прекин е наставата во селата Франгово и Радолишта.


Наредните два дена во Струга се очекуваат врнежи од дожд, а од четврток повторно снег. Максималната температура ќе биде од 0 до 6, а минималната од -8 до 4.


OhridNews
 


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833