ОГЛАСИ

Комуналец се справува со новите снежни врнежи, граѓаните и фирмите да се вклучат во расчистувањето на снегот

Вести | Охрид | 27.02.2018 10:20Посети : 1588

Со новите снежни врнежи екипите на Ј.П. „Охридски Комуналец“ уште од синоќа е на терен и ангажирана е расположивата механизација, информираат од јавното претпријаие. Коловозите со специјална механизација се расчистени и посипани со абразивни средства. Делувано е во централното градско подрачје и селата според приоритет, како и познатите „црни точки„ со голема накосина каде постои опасност од излизгување на возилата, информираат од „Комуналец“.-Јавните пешачки површини цела ноќ работниците ги расчистуваат рачно и се обезбедува проодна патека по која можат да се движат пешаците, како би се обезбедил безбеден пристап до јавните институции , образовните и здравствените установи и сообраќајниците. И во текот на денот активно ќе се расчистуваат јавните површини, притоа апелириме до граѓаните за трпеливост, расчистувањето се одвива според приоритет, ќе се пристапи кон расчистување и на споредните улици и сокачиња. - велат од ЈП „Охридски Комуналец“.Од јавното комунално претпријатие потсетуваат дека граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти имаат законска обврска согласно Законот за јавна чистота, активно да се вклучат и да ги расчистат приодите кон нивните објекти.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833