ОГЛАСИ

Жител од стариот дел од Охрид градел спротивно од одобрението на Завод и музеј

Вести | Охрид | 27.02.2018 13:06Посети : 1215

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправна градба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 67-годишен охриѓанец.- Тој, во текот на 2016 и 2017 година, во својство на инвеститор и градител на сопствен имот на катарстарска парцела на улицата „Кочо Рацин“ во стариот дел на Охрид, бесправно изградил дел од објект испод ново проектираната кота каде извел конструктивен дел од јужната страна, а проектираните скали кои служат за вертикална комуникација не биле изведени. На тој начин, пријавениот, постапил спротивно на основниот проект и градежно-техничката документација изготвена од Националната установа „Завод и музеј“ и спротивно на одобрение за градење издадено од Министерство за транспорт и врски. Изведениот градежен објект со изведената функционална содржина, поставената инсталација и техничко-технолошкото изведено решение бил спротивен на одобрениот основен проект, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.


НУ „Завод и музеј“-Охрид, како и од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, извршиле инспекциски надзор врз објектот и потврдиле дека се работи за бесправно изграден објект. Од страна на градежниот инспектор согласно Законот за градење донесено е решение за прекинување на градбата.


OhridNews       


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833