ОГЛАСИ

Охрид член на меѓународната мрежа ЦИВИНЕТ

Вести | Охрид | 27.02.2018 23:36Посети : 311

Општина Охрид стана членка на меѓународната мрежа ЦИВИНЕТ Словенија-Хрватска-Југоисточна Европа. Тоа е мрежа на градови и други субјекти кои на подрачјето на Словенија, Хрватска, Бугарија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија и Србија се бави со одржливо планирање и управување на мобилноста (сообраќајот) во градовите. Целта на мрежата е пренос на знаења и добра практика и осмислување на заеднички проекти со кои ќе се финансираат идните активности за одржлив сообраќај и подобра мобилност.


Претставници на Општина Охрид присуствуваа на 5-тото Собрание на мрежата кое се одржа во Крушевац на 23,02,2018 година. Покрај усвојувањето на Годишниот извештај за работата на Мрежата за 2017 година и Планот за работа за 2018 година, на трибината организирана во рамките на Собранието беше дискутирано за новостите и предизвиците при изработка на Стратегија за урбана мобилност. Еминентни стручњаци како Главниот градски архитект на Љубљана, експерти од Малме како и претставници на градот домаќин ги презентираа своите искуства при изработката на стратегиите за одржлива урбана мобилност. На трибината од страна на експерти од градовите Љубљана и Загреб беше презентиран и системот на јавни велосипеди кој систем покрај во овие, успешно се применува и во скоро сите поголеми градови, информираат од локалната самоуправа.


Целта е преку собирање искуства и соработка со мрежата да отпочне со изработка на Стратегија за одржлива урбана мобилност за периодот 2018-2030 година, проект што е од витално значење и ќе даде голем придонес во решавањето на сообраќајните проблеми , поквалитетна комуникација како и подобар живот на граѓаните на Охрид, велат од Општина Охрид.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833