ОГЛАСИ

Синдром на студени раце: Бледило, цијаноза и црвенило - сигнали за „Реноов феномен“

Живот | Здравје | 28.02.2018 10:39Посети : 1191

Пишува: д-р Кристина Митреска доктор по општа медицина 


Сте виделе ли како некои ваши познаници во зима имаат бледи или цијанотични (сини) прсти? Или можеби Вам ви се случува тоа? Сте се запрашале ли за што всушност станува збор? Се работи за „Реноов феномен“, кој се карактеризира со епизоди на дигитална исхемија клинички манифестирана со триплет на симптоми кои се јавуваат по изложување на прстите од рацете или нозете на ладно: бледило, цијаноза и црвенило.Малите артерии што ја снабдуваат кожата со крв при стрес или ладно се стеснуваат и ја намалуваат циркулацијата во погодените подрачја, прстите од рацете или нозете. Иако најкаракарактеристичен е триплетот на симптоми, некои луѓе можат да имаат само бледило и цијаноза, а други само цијаноза.


Постојат два типа на овој феномен, примарен или „Болест на Рено“ и секундарен „Реноов феномен“. Примарниот „Реноов феномен“ е со непозната етиологија. Жените заболуваат 5 пати почесто отколку мажите и најчесто е присутен меѓу 20. и 40. година. Секундарниот „Реноов феномен“ е клиничка манифестација на веќе позната болест која предизвикува вазоспазам т.е. стеснување на крвните садови како при СЛЕ (системски лупус еритематодес), РА (ревматски артритис), при неврололошки заболувања, болести на крвта, вибраторни повреди, удар од електрична струја, болест на дактилографи и пијанисти и лекови како бета-блокатори, цитостатици.


За потврдување на дијагнозата најчесто доволна е анамнезата (кажувањето) на пациентот и клиничкиот преглед. Прстите најчесто прво стануваат бели, а потоа можат да помодрат. По подобрување на циркулацијата стануваат црвени. Се јавува и оток и тапа, па дури и остра болка во прстите. Помеѓу напади на „Ренооовиот феномен“ прстите можат да бидат топли и интензивно да се потат.
Што треба да направат луѓето што се погодени од овој феномен?


Да преземат превентивни мерки


Носете ракавици и дебели памучни чорапи при изложување на студ. Облекувајте се слоевито така што ќе можете да ја контролирате топлината на телото. Користете материјали што ја задржуваат топлината како волна. Подобрете ја циркулацијата со секојдневни лесни вежби. Повремено практикувајте релаксирачка масажа на цело тело. Престанете да пушите. Ограничете ја конзумацијата на алкохол и кафе бидејќи и кофеинот кај некои луѓе со „Реноов феномен“ може да предизвика напад на бледи или цијанотични прсти. Внесете во исхраната магнезиум, флавоноиди, витамин Б и Е и есенцијални масни киселини. Пијте чај од ѓумбир или коријандер со додаден цимет. Уживајте во релаксирачки топли купки барем 2 пати неделно. 


Текстот е објавен во магазинот „Наше Здравје“
на фармацевтскиот бренд „Виа Фарм“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833