ОГЛАСИ

Со фалсификувани документи сакале да купат увезен автомобил

Вести | Охрид | 28.02.2018 14:56Посети : 1349

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 48-годишен охриѓанец за сторено  кривично дело “фалсификување исправа” и против 69-годишно лице од Охрид за “употреба на исправа со невистинита содржина”.


Во текот на септември 2017 година, лице од Швајцарија увезло патничко моторно возило „мерцедес“ (ЕУРО-3 стандард) по што стапило во контакт со еден од пријавените со цел да му ги заврши шпедитерските работи во врска со увозот на предметното возило во Македонија.По ова, првопријавениот за одреден паричен надомест изготвил лажен купопродажен договор во кој навел дека во текот на октомври 2008 година, во Швајцарија склучен е договор помеѓу Мерцедес-Швајцарија како продавач и второпријавениот како купувач на возилото за износ од 4.000 швајцарски франци. Договорот го заверил со фалсификувани потписи во име на странките, иако (според оригиналниот договор) истото возило е купено во октомври 2002 во Швајцарија од овластен застапник на Мерцедес за 50.043 швајцарски франци, и истиот го употребил во понатамошните постапки пред Бирото за метрологија за отворање на постапка за идентификација и добивање согласност за регистрација.


По ова, второпријавениот, знаејќи дека е изготвен лажен купопродажен договор за истото возило, заедно со друга пропратна документација на 19.10.2017 година го употребил како вистински, при поднесување барање за регистрација во ОУР-Охрид, а притоа бил свесен дека не се исполнети законските услови за регистрација.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833