ОГЛАСИ

Охридските теквондисти во Србија ја започнуваат новата сезона

Спорт | Охрид | 02.03.2018 07:46Посети : 219

Теквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец-Охрид, претстојниот викенд ќе учествува на меѓународен теквондо ИТФ А класа турнир „Србија Опен 2018“ во Суботица, соседна Србија. Со овој турнир клубот ја започнува натпреварувачката 2018 сезона.
Под водство на тренерот Марјанчо Лазаревски, натпреварувачите на теквондо клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ од Лескоец ќе ги одмерат силите во спаринг-борби поединечно и екипно.


- Со самото пријавување знаеме дека овој турнир ќе биде премногу тежок турнир, каде учество земаат клубови од Украина, која е трета светска сила, исто така учествуваат клубови од Бугарија која е четврта светска сила, и со тоа дополнително ја зголемува конкуренцијата за медал. Според најавата на натпреварувачите ќе имаме чест да гледаме на борилиштата неколку светски и европски шампиони, што за нашите натрпеварувачи ова ќе е одлично искуство за во иднина кога ќе исполнат критериуми за да можат да учествуаат на некое европско или светско првенство. - изјави тренерот Лазаревски.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833