ОГЛАСИ

Продолжува агонијата на пливањето во Македонија

Спорт | Македонија | 02.03.2018 11:23Посети : 393

Пливањето во Македонија дефинитивно оди во непосакуван колосек. Едната од двете паралелни фракции во Пливачката федерација на Македонија предводена од Александар Маленко организира Зимско државно првенство 3 и 4 март во Куманово. Втората фракција водена од Дарко Нешков апелира за трпение и организација на национално првенство кога ќе се завршат потребните документации во Централен регистар.- Пливачка Федерација на Македонија со огромно задоволство ве поканува на Зимско Државно Првенство во пливање за сите категории во поединечна и екипна конкуренција. Чест за домаќин за првпат во историја ќе ја има град Куманово, на Градски Базен 03 и 04.Март 2018 (сабота и седела) претпладне од 9 часот и попладне од 17 часот, кога ќе биде и свечено отварање од страна на Градоначалник на Куманово Г-дин Максим Димитриевски заедно со Претседателот на ПФМ Г-дин Александар Маленко. Напомена, за првпат после 15год пливачите се ослободени од плаќање стартарина !

Секој пливач кој има желба да настапи, а е спречен заради забрана (нема никаква правна основа)од клубот со закана под суспензија, ПФМ дозволува да настапи под МКД референца со официјално признат резултат и освоено место. - стои во соопштението потпишано од Александар Маленко.

Продолжувањето на агонијата и неизвесноста не оди во прилог ниту на пливањето, ниту на спортот, најмалку на пливачите кои се „казнети“ поради немање на минимални услови, а и сега, бидејќи не знаат кој крај да го фатат односно дали да учествуваат или не.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833