ОГЛАСИ

Ибрахимовиќ: На СП сакам да одам ако заслужам, а не затоа што сум Ибрахимовиќ

Спорт | Свет | 02.03.2018 11:56Посети : 361

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Златан Ибрахимовиќ не ја отфрла можноста да се врати во репрезентацијата на Шведска за Светското првенство во Русија.Ибрахимовиќ се прости од националниот тим по завршувањето на ЕП во 2016 година. Тој не настапи во мундијалските квалификации. Ибрахимовиќ е рекордер според бројот на настапи (116) и постигнати голови (82) за Шведска.

„Ми недостига репрезентацијата. Кога си играл 20 години за репрезентацијата и гледаш дека другите тоа сè уште го прават, чувството е дека сакаш да се вратиш. Вратата не е затворена“, рекол Ибрахимовиќ во Стокхолм каде што со соиграчот Пол Погба отворил дом за деца.

Ибрахимовиќ по тешката повреда во тимот на Манчестер јунајтед се врати во ноември минатата година. Оваа сезона има одиграно само два натпревара за „црвените ѓаволи“.

Шведскиот селектор Јане Андерсон, кој ја презеде репрезентацијата по ЕП во2016 година, неочекувано го мина баражот за мундијалот во Русија. Трите круни во двомечот ја елиминираа Италија.

По бараж-реваншот во Милано, тој бил лут на новинарите и нивните прашања за можното враќање на Ибрахимовиќ во репрезентацијата.

„Фудбалерот престана да игра за Шведска пред 18 месеци, а ние сè уште зборуваме за него. Мораме да разговараме за големите играчи што ги имаме во овој тим. Имаме многу херои“, рекол Андерсон во ноември лани.

Сепак, Ибрахимовиќ се надева дека ќе биде повикан.


„Тоа е тешко прашање. Сакам да почувствувам дека можам да играм добро и да одговорам на потенцијалниот повик. Не сакам да одам во Русија само поради тоа што сум Ибрахимовиќ. Прво морам да играм. Не можеме да разговараме за репрезентацијата доколку не играм. Но, жив сум поради таквите приказни, тоа е добро“, заклучил Ибрахимовиќ.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833