ОГЛАСИ

„Македонијапат“ чисти снег со возила од СФРЈ

Вести | Македонија | 02.03.2018 14:13Посети : 2790

Владата повеќе од половина година не одговара на барањата на Јавното претпријатие „Македонијапат“ за обнова на возниот парк и за нови вработувања. Директорот Гајур Кадриу вели дека од новата Влада двапати побарал одобрение за неопходните набакви и укажал дека состојбата е алармантна, но не добил никаков одговор. Во нивниот возен парк најмногубројни се возилата набавени уште за време на СФРЈ.„Чистиме снег со триесетгодишни возила и таква е состојбата веќе со години. Освен тоа, возилата за чистење снег ги возат возачи со 56-57 години и при секое излегување на терен даваат сè од себе. Најлоша е состојбата кај патарите, оние што мора да излезат на снегот и со лопата во рацете да им дадат поддршка на машините. Таму нема помлади од 60 години. Не е исто ако тоа го прават помлади луѓе, но одобрение за вработувања кај нас нема“, вели директорот Кадриу.


Директорот вели дека возилата на „Македонијапат“ се поделени во три групи. Во првата група со старост до 10 години немаат ниту едно возило. Во втората група – возила со старост до 20 години – се 35 отсто, односно 31 товарно моторно возило, 16 полутоварни и 33 градежни машини. Во третата група–возила стари над 20 години–се најмногу возила, 65 отсто од возниот парк, односно 59 товарни возила, 28 полутоварни и 57 градежни машини. Овие податоци најмалку четирипати годишно ги добива Владата на Република Македонија, но набавка не е одобрена повеќе од десет години.


Од Владата велат дека ги имаат предвид проблемите на „Македонијапат“. „Владата бара сеопфатно решение на состојбите во ‘Македонијапат’. Во моментот кога ќе има одлука, ќе ја информираме јавноста“, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Тој не одговори на прашањата зошто „Македонијапат“ нема повратен одговор на барањата.


Во Јавното претпријатие има 780 вработени. Директорот вели дека кога паѓа снег, ниту еден не е поштеден од излегување на терен, но и покрај напорите, добиваат остри критики за нерасчистени патишта.


„Ние сме задоволни што во последните силни врнежи снег успеавме да ги одржиме патиштата проодни. Барем по една лента на сите патни правци беше расчистена и се одржуваше чиста, што не е лесно во вакви услови во претпријатието“, вели директорот Кадриу.


OhridNews
Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833