ОГЛАСИ

ЛШ: „Вардарки“ со стил дојдоа до првата позиција во групата

Спорт | Македонија | 02.03.2018 20:37Посети : 331

Ракометарките на Вардар експресно им се вратија на победите во Лигата на Шампиони совладувајќи го тимот на Битигхајм 30-22 (13-8) во деветтата рунда од главната фаза.Со триумфот пред своите гледачи „вардарки“ ја заверија првата позиција во групата која ќе им донесе противник по мерка во 1/4 финалето во Лигата на Шампиони.

„Црвено црните“ својот квалитет го демонстираа во втората половина од првиот дел во кој се одлепија на семафорот. Претходно, германските ракометарки имаа водство и добро парираа во Скопје.

Во второто полувреме домаќинките стигнаа до двоцифрена предност и ротацијата во составот им овозможни пристоен пораз од осум голови разлика на германскиот состав.

Најпрецизна во екипата на Вардар беше Андреа Лекиќ со осум погодоци, а свој блесок помеѓу стативите имаше Амандин Лејно која запиша 13 успешни одбрани.


Фото: Гол.мк
OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833