ОГЛАСИ

ВМРО ДПМНЕ: Да им се продолжи работниот однос на негувателките и воспитувачите од охридската градинка

Вести | Охрид | 03.03.2018 12:44Посети : 633

ВМРО ДПМНЕ бара да им се продолжи работниот однос на негувателките од градинката „Јасна Ристеска" на кои им завршија договорите, по што тие повеќе не доаѓаат на работа.За тоа партијата го обвинува политичкиот ривал на власт СДСМ.


-Зарем ова е животот кој го донесе СДСМ? Играње со човечки судбини преку давање отказни честитки најпрво за Нова година сега за 8 Март. Зарем вака изгледа еден нормален работен ден во кој се соопштуваа дека од наредниот ден не си повеќе на работа? СДСМ кога помпезно го промовираше проектот за втора смена во градинките соопшти дека има недостаток од 2.000 лица во јавните установи за згрижување деца. Зошто при недостаток на кадар се бркаат луѓе со работно искуство? Паѓаат во вода и неодамнешните изјави на министерката Мила Царовска според кои 226 работни места во детските градинки, на кои повеќе години се вработувал кадар на определено време, се трансформираат на неопределено време. Лицемерието на оваа власт е очигледно. Има реална потреба од загриженост кај родителите на дечињата. - истакна на прес конференција Перчо Божиноски портпарол и шеф на Центар за комуникации на ОК ВМРО ДПМНЕ.


Божиноски праша дали испразнетите места ќе бидат пополнети со партиски подобни членови без ден искуство и работа во образовни институции? 


- ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да им бидат продолжени договорите на негувателките и да им се трансформира работниот однос на неопредлено време. - рече Божиноски.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833