ОГЛАСИ

„Обликот на водата“ е најдобар филм на Оскарите

Живот | Филм | 05.03.2018 09:48Посети : 1216

Во Долби театарот во Холивуд по 90ти пат се доделија најпознатите филмски награди Оскар. На почетокот, водителот Џими Кимбел вети дека годинава нема да се повтори минатогодишната грешка со погрешниот плик за најдобар филм. Годинава дури девет филмови се натпреварува за најдобар филм, а најголем фаворит беше филмот „Обликот на водата “ на Гиљермо дел Торо, кој имаше 13 номинации. Зад него беше филмот „Данкирк” со осум и  „Три билборди пред Ебинг, Мисури” со седум номинации.Во категоријата звук и монтажа на звук пет исти филмови беа номинирани во двете категории, а оскарот во двете категории замина кај екипата на „Данкирк“, која го доби и оскарот за најдобра филмска монтажа. Годинава светски познатиот кошаркар Коби Брајант се закити со оскар за краткиот анимиран филм „Драга кошарко“, снимен за неговото заминување од теренот. Оскарот за најдобро адаптирано сценарио го доби филмот „Викај ме по име“, а за оригинално сценарио, филмот „Бегај“.


За најдобра машка споредна улога е прогласен Сем Роквел за „Три билборди надвор од Ебенинг, Мисури“, кому ова му е прва номинација и прв оскар. Оскарот за најдобрата женска споредна улога и припадна на Алисон Џејни за улогата на мајката на Тоња Хардинг во „Јас, Тоња“, (првата лизгачка која го изведе и воведе во уметничкото лизгање тројниот скок), филм снимен по вистински настан за скандалот од 1994 година кога Хардинг физички ја нападна ривалката Ненси Кериган.За најдобар странски филм е прогласен филмот „Фантастична жена ", од Чиле, оскарот за најдобри визуелни ефекти и најдобра филмска фотографија отиде кај филмот „Блејд ранер 2049“. Најдобра оригинална музика има филмот „Обликот на водата“, а оригинална песна е „Сети се на мене“ од анимираниот филм „Коко“ кој доби оскар за најдобар долгоментражен анимиран филм. Како што и се очекуваше Гиљермо дел Торо се закити со оксарот за најдобра режија. Оскарот за најдобар актер во главна улога заслужено му припадна на Гери Олдман за генијалниот портрет на британскиот премиер Винстон Черчил на почетокот на мандатот во филмот „Пресуден час“, кому ова му беше втора номинација и прв оскар. Кај жените, триумфираше Френсис Мек Доманд за „Три билборди пред Евинг, Мисури“, за улогата на мајката која трага по убиецот на нејзината ќерка поставувајќи билборди низ градот. Френсис веќе доби оскар за главна женска улога во филмот „Фарго“. Мерил Стрип годинава ја имаше нејзината 21 номинација за оваа категорија, што е апсолутен рекордер за една актерка во оваа категорија. Медиумите оваа категорија веќе ја нарекоа оваа категорија „номининација на 4 актерки и Мерил Стрип“.


И секако, најголемото исчекување беше најважната категорија, филм на годината, а презентери годинава повторно актерите Феј Данавеј и Ворен Бити, иако минатата година згрешија при прогласувањето за најдобар филм. За да не се повтори минатогодишната грешка, имињата на сите категории на пликовите беа испишани со зголемени букви. Феј и Ворен се пошегуваа на своја сметка дека оваа година им е дадена шанса да ја исправат грешката. И точно го прочитаа името на победникот „Обликот на водата“.Дизајнерот Дерек МекЛејн повторно го осмисли изгледот на сцената, и се погрижи таа да изгледа спектакуларно украсена со 45 милиони Сваровски кристали. Годинава за првпат и дел од публиката имаше улога на најавувач на презентерите. Во салата каде се наоѓаше публиката составена од оние кои имале среќа да добијат билети за Оскарите, само еден беше одбран да ги најави презентерите. Традиционално и годинава им беше одадена почит на големите филмски имиња кои заминаа во изминатата година.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833